En çok tercih edilen baskı türleri arasında yer alan dijital baskı, günümüzde en popüler baskı tiplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital ortamda yer alan görsellerin ya da metinlerin çeşitli materyaller üzerine basımının gerçekleştirilmesi işlemi olan dijital baskı, materyaller üzerine baskı yapmaya olanak tanıyan bir baskı türüdür. Dijital baskı, genellikle daha hızlı ancak biraz daha maliyetli bir baskı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla küçük çaplı baskı işlerinde başvurulan bu yöntem, adet sayısının az olduğu ve baskı üzerinde değişikliklerin yapılmasının gerekebileceği durumlarda gerçekleştirilir. Dijital baskı özellikle baskı adedi, tasarım esnekliği, kalite ve daha pek çok etkene göre çeşitli avantajlara sahiptir. Ofset baskıya göre sadece maliyet ve basım adedi konusunda dezavantaja sahip olan dijital baskı, en çok tercih edilen baskı türlerinden birisidir.


Sınıfının en iyisi Conica Minoltave Ricoh AndromedaDijital Baskı makinamız ile 1adet baskıdan 1.000.000 baskıya, 1 adet katalog dan 100.000 adet kataloğa kadar hizmetinizdeyiz. Ankara Matbaa Hizmetleri


Dijital baskı, genellikle internet ya da elektronik cihazlarda yer alan fotoğrafların ve tasarımların basımında başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntemde tüm basım işlemi el değmeden, otomatik ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Dijital baskının en büyük avantajlarından birisi de zaten el değmeden tamamen otomatik bir şekilde gerçekleşmesinden kaynaklı daha hızlı bir baskı fırsatı sunmasıdır. Üstelik dijital baskıda kullanılan solvent bazlı boya ile basılan ürünler çeşitli hava şartlarına karşı daha dayanıklı olurlar; bu sebeple, dijital baskı sonucu ortaya konan ürünler dış mekanlarda da uzun süreler boyunca kullanılabilirler. Bu da dijital baskı söz konusu olduğunda reklam ve promosyon amaçlı ürünlerin basımında avantajlı bir kullanıma sahip olduğu anlamına gelmektedir. Dijital baskı işleminin en çok kullanıldığı alanlar arasında billboard, tabela, afiş ve benzeri ürünlerin basımı da yer almaktadır. Böylece dış mekânda yer alacak olan bu materyallerin her türlü hava şartına karşı koruma sağlaması hedeflenmektedir. Özellikle billboard veya tabelalarda yer alacak olan dijital baskı reklam promosyon materyalleri yağmurlu, sıcak ve soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı olmalarıyla avantajlı bir kullanım sunmaktadırlar.

Dijital baskı kalıbının en büyük avantajı sabit görüntülü bir baskı kalıbına ihtiyaç duyulmamasıdır. Böylece, bilgisayar ortamında yer alan bir fotoğraf herhangi bir baskı kalıbına ihtiyaç duyulmadan kolaylıkla basılabilir. Dijital baskı işleminin bu avantajı da dijital baskı işleminin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının sebepleri arasında yer almaktadır. Dijital baskı söz konusu olduğunda düşük tirajlı işler genellikle fiyat olarak biraz daha ucuza gelebilmektedir. Bu da elbette dijital baskının avantajları arasında yer almakta olup dijital baskının tercih edilme sebepleri arasındadır. Aynı şekilde, dijital baskı tamamen bilgisayar ortamındaki verilerin basılması anlamına geldiği için basılacak materyaller üzerinde değişim yapılması da dijital baskıda çok daha kolay bir işlemdir. Böylece, baskısı yapılacak materyaller üzerinde dilediğiniz kadar değişiklik yapabilmeniz mümkündür.


Fabrika Matbaacılık olarak her zaman müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmak bizim hedefimizdir. Yıllardır sektörde yer almanın bize kazandırdığı tecrübe ve müşteri memnuniyetini gözeten iş anlayışımız ile tüm müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Eğer siz de bizimle çalışmak ve dijital baskı konusunda en iyi hizmeti almak istiyorsanız hemen internet sitemizde yer alan araçlar ile dijital baskısı yapılacak ürünün detaylarını belirleyebilir, her türlü detay ve soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.